top of page

 

2011. OSMOZA, Marek Rogulski

Wernisaż odbył się 9 września 2011  (performance oraz koncert Rogulus X Szwelas Project.) w galerii Pionova w Gdańsku.


Tytułowy zabieg osmozy stanowi podstawę do interpretacji działania, które odbędzie się w Galerii Pionova. Symboliczne przenikanie się poziomów, modyfikowanie, nadawanie znaczeń, stanowi istotę działania instalacji, która powstanie podczas performance otwierającego wystawę. Wykonana zostanie specjalnie do wnętrza galerii, gdzie artysta wykorzystując tektonikę budynku wyznaczy współrzędne, będące punktami odniesienia dla kolejnych etapów realizacji. Niezbędnym elementem zachodzących zmian, będzie interakcja widza. Rezultat tych przekształceń zaprezentowany zostanie w ostatnim dniu wystawy. 

Aby zarysować logikę kolejnych, podejmowanych przez artystę działań i etapów, podczas wystawy zobaczyć będzie można fotografie i dokumentację z minionych lat. Udostępniony zostanie również zbiór publikacji, pozwalających przybliżyć spektrum dotychczasowych działań artysty, oraz sens podjętej akcji. Specjalnie z okazji wystawy wydany zostanie przez Fundację Tysiąca Najjaśniejszych Słońc, katalog podsumowujący 25 lat działalności artystycznej Rogulskiego. 

Ekspozycję zakończy realizacja dokumentacji związanej z procesem zachodzących przekształceń - symbolicznej osmozy. Dzięki temu podczas finisażu twórca zaprezentuje autonomiczną cześć wystawy o nowej jakości artystycznej. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




Istotą programu artystycznego Rogulusa jest poszukiwanie szerszej perspektywy dla interpretacji współczesności. Od 1999 r. realizuje projekt pod nazwą Poza Postmodernizm, który jest rozważaniem nad tym "Jaki może być nowy, szerszy, światopogląd?". Formułując ten projekt artysta odnosi się w rozumieniu sztuki do rzeczywistości postmoderny rozumianej jako światopogląd, stan świadomości zarówno społecznej jak i jednostkowej, wraz z jego rozmaitymi aspektami, podkreślając wpływ ery informatycznej. Kluczowa dla jego działań jest próba przywołania duchowości do obszaru wyobraźni zbiorowej. Podkreślając jednocześnie, potrzebę wypracowania nowych narzędzi i metod do definicji, interpretacji doświadczeń artystycznych. Jego twórczość uwzględniając kontekst społeczny, seksualny, czy polityczny, jednocześnie ujawnia potrzebę wychodzenia poza znane nam obszary. 

Sztuka jest nierozerwalnie związana z innymi kontekstami otaczającej ją współczesności. Niebagatelna w działaniach Rogulusa jest idea rozszerzania obszaru tych znaczeń, w których funkcjonuje, o zagadnienia związane z duchem, projekcją energii, obiegiem materii, transcendencją czy świadomością. Wykracza poza podjęte powszechnie dyskursy, podejmując wyzwanie realizowania sztuki o nowych formach znaczeniowych. Działania te zawierają się w projekcie Poza Postmodernizm, który stanowi pole poszukiwań nowych kryteriów postępu w kulturze i sztuce, ponieważ aktualne wykrystalizowały się już w drugiej połowie XX wieku. W myśl projektu najważniejszym założeniem, a jednocześnie wyzwaniem dla artysty, jest istnienie następnych etapów rozwoju ludzkiej świadomości, a co za tym idzie także nowych koncepcji rozwoju. 

Marek Rogulus - ur. 1967 r. w Gdańsku, w latach 1985 - 90. studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych, wykonując dyplom z malarstwa. Jego działalność obejmuje: projekty interdyscyplinarne, performance, działania intermedialne, rzeźbę, obiekty, instalacje przestrzenne, a także muzykę (zespoły: Art Rhythmic, Mazzoll & Arhytmic Memory, Rogulus X Szwelas und Gos, Art Rhythmic, Piernik i Rogulus). Współtwórca powstałej w drugiej połowie lat 80. grupy artystycznej Pampers Maxi, której działania były pierwszą próbą zmierzenia się z kształtującymi się w Polsce ideami postmodernizmu. 

W 1990 r. stworzył grupę Ziemia Mindel Wurm, której działania odwoływały się do sił pierwotnych Ziemi. Jeden z liderów legendarnej Galerii C 14, a także współinicjator: Stowarzyszenia Klub Inicjatyw Społecznych, Otwartego Atelier w dawnej Łaźni Miejskiej, Ośrodka Badań Przestrzeni Wewnętrznej. Od 1992 r. prowadzi Fundację Tysiąca Najjaśniejszych Słońc a od 1994 r. galerię-pracownię Spiż 7., której działalność oparł na stworzonym wówczas programie teoretycznym: "System Supersztuki". Jest autorem projektu "Poza Postmodernizm", który realizuje od 1999 r. w obszarze sztuki, filozofii oraz działalności społecznej i edukacyjnej. 

W 2001 r. przedstawił założenia teoretyczne projektu w akcji pt: "Podstawy Manifestu Współczesnej Kontrkultury". Brał udział w kilkudziesięciu wystawach sztuki w Polsce i za granicą m.in. MODEM Art Center w Debreczynie, Shoto Museum of Art w Tokio, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, CSW Łaźnia w Gdańsku, Galeria Manhattan w Łodzi. Jego prace znajdują się w: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Sztuki Współczesnej w Niepołomicach, Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. 

Galeria PIONOVA 

2011. OSMOZA, Marek Rogulski

2011._Marek_Rogulski._Osmoza,_Performans
2011._Marek_Rogulski._Osmoza._Iinstalacj
bottom of page