top of page

Our Featured Projects.

2014 MAREK ROGULUS ROGULSKI w Spiż 7 gallery
 
ŚLEPA PLAMKA. 3D. holo-gram
BLIND SPOT. 3D. holo-gram

MAREK ROGULUS ROGULSKI

 

ŚLEPA PLAMKA. 3D. holo-gram

BLIND SPOT. 3D. holo-gram

Galeria Spiż 7. Ul. Chmielna 113. Gdańsk. Wyspa Spichrzów.

28 marca 2014. Godzina 19:00

Wystawa sztuki współczesnej, post-performance, muzyka improwizowana.

MAREK ROGULUS ROGULSKI

Wystawa Ślepa Plamka. 3D odnosi się do tworzenia się procesu postrzegania wraz z odniesieniami do teorii percepcji i środowiska technologicznego. Zgodnie z obecną wiedzą obraz w tzw. ślepej plamce uzupełniany jest według oczekiwań. Luka w postrzeganiu zostaje automatycznie wypełniona zgodnie z informacjami w mózgu patrzącego na podstawie wcześniejszych obserwacji i zmagazynowanej wiedzy.

Wystawa realizowana jest w ramach projektów Virtual oraz Poza Postmodernizm. /tns/

Koncepcja wystawy: Fundacja TNS.

www.free.art.pl

Ślepa Plamka. 3D zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawę organizuje Fundacja TNS przy pomocy Bałtyckiego Bractwa Żeglarzy, Gdańskiej Galerii Miejskiej, Error, Sz,sz,sz.. OBPW

 

Marek ROGULUS Rogulski. Urodzony w 1967 roku w Gdańsku. Artysta intermedialny, performer, muzyk, teoretyk sztuki. Tworzy projekty interdyscyplinarne, fotografię i filmy video.

W swych realizacjach stara się wypracować nową perspektywę postrzegania postmodernizmu. Stawia pytania o to, jaki mógłby być nowy, szerszy światopogląd.

Od roku 1992 prowadzi fundację TNS, galerię Spiż 7 i Ośrodek Badań Przestrzeni Wewnętrznej. Realizował projekty kuratorskie w galerii C 14 i w Otwartym Atelier w Gdańsku, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, BGSW w Słupsku, galerii AFK w Warszawie, CSW Łaźnia w Gdańsku, galerii Bielskiej BWA w Bielsku Białej, galerii Spiż 7 w Gdańsku oraz we współpracy z Gdańską Galerią Miejską. Autor wydawnictw i publikacji w zakresie teorii sztuki współczesnej.

Jest autorem projektu Poza Postmodernizm, który realizuje od roku 1999. Od roku 2010 Rogulski realizuje także projektz uzupełniające, ptŁ Producenci kontekstów w obliczu przemian oraz Virtual, służące analizie i opisowi współczesnej sztuki ponowoczesnej oraz badaniu dynamiki nurtów postkonceptualnych.

development_katalog.jpg
2013 Development catalog

2013

DEVELOPMENT - między genami a memami. Katalog. Wydawca: Fundacja TNS.

 

Wystawa realizowana jest w ramach projektu artystyczno-badawczego, pt: Virtual, w obszarze którego prowadzone jest rozważanie nad możliwościami tworzenia nowego środowiska kulturowego ze szczególnym uwzględnieniem współczesnych technologii i koncepcji psychologicznych.

Marek Rogulski. TNS

Artyści: Marcio Carvalho, Gim Gwang Cheol, BBB Johannes Deimling, Krzysztof Gruse, Park Kyeong Hwa, Antoni Karwowski. Alastair MacLennan, Honorata Martin, Marcin Mierzicki, Bartosz Nowak, Boris Nieslony, OBPW, Ben Patterson, Marek Rogulski, Marcel Sparmann, Hilla Steinert, Melati Suryodarmo, Marek Zygmunt

Performance’s: Gim Gwang Cheol, Park Kyeong Hwa, Antoni Karwowski. Alastair MacLennan, Marcel Sparmann, Hilla Steinert.

Koncert: Zdzisław Piernik, Oleg Dziewanowski, Rogulus, Tomasz Szwelnik, Irek Wojtczak
Kuratorzy: Antoni Karwowski, Marek Rogulski
Koncepcja wystawy: TNS Foundation

Wystawę organizuje fundacja TNS przy pomocy Bałtyckiego Bractwa Żeglarzy oraz Stowarzyszenia Officyna w Szczecinie, Platoon Kunsthalle w Berlinie, Gdańskiej Galerii Miejskiej.

Rozwój – między genami a memami
Wystawa sztuki współczesnej, performance, współczesna muzyka improwizowana
Wystawę można oglądać 28 i 29 września 2013 roku
Galeria Spiż 7
ul. Chmielna 113
Gdańsk. Wyspa Spichrzów

Marek_Rogulski._11._perf_Blind_Spot._3D.
2014 KAPELUSZ exibition w Spiż 7 gallery 

KAPELUSZ 

    Pewnych rzeczy i okoliczności nie dostrzegamy. Choć są rzeczywiste to jednak umykają bezpośredniemu postrzeganiu gdyż są tak oczywistym elementem rzeczywistości, że nauczyliśmy się je ignorować. Dotyczy to tak podstawowych faktów w świecie fizycznym jak np.: grawitacja ziemska i prędkość z jaką pędzi przez przestrzeń kosmiczną kula ziemska.  Badania naukowe zmieniają ogląd na rzeczywistość i prawa fizyczne nią rządzące.

 

     Przewartościowania odnosić się mogą także do do zagadnień dotyczących świata Myśli ludzkiej, filozofii czy też rozważań o duchowości. Obszar tak rozległych poszukiwań wymaga tworzenia różnych metodologii. W przypadku działań artystycznych penetracja tego obszaru ma często charakter intuicyjny, niejednoznaczny i nietransparentny.

   Synektyka – to metoda  zaznajamiania się z rzeczami nieznanymi dla osiągnięcia nowego wglądu - polegająca na „świadomym wymuszonym poszukiwaniu podobieństw (analogii) pomiędzy danym obiektem a innymi obiektami w celu poznania, przeniesienia i wykorzystania informacji z opisu obiektu znanego na nieznany.”


    Wystawa KAPELUSZ – Nieprzejawione, Nietransparentne, Ukryte /Part 1/ - została otwarta w dniu 19 września 2014 w galerii Spiż 7 w Gdańsku, w ramach projektu Poza Postmodernizm.

   Marek Rogulski tns.

 

 

Andre_Letter._X._instalacja._Spiż_7._201
2014. Marek Rogulski. Postmodernism_yes.
2014  - Rogulski 1 MLN EURO:
READY MADE  vs. ART READY

1 MLN EURO: READY MADE  vs. ART READY

Koncepcja i pojęcie ART READY zafunkcjonowalo w roku 2013 jako hasło wystawy  w Galerii Spiż 7,  w której uczestniczyło kilkunastu artystów. Według autora chodziło o zwrócenie uwagi na praktykę  używania i wykorzystywania
gotowych jednostek myślenia – zawartych w symbolach, ideach a nawet patrząc szerzej –  w koncepcjach kultury. Autor pisał: „wystawa ujęta została w trzy wzajemnie przenikające się obszary problemowe, zatytułowane: Płacz historii (przestrzeń i świadomość społeczno – historyczna jako materia i kontekst działań artystycznych), Połamane klocki (namysł nad językiem wypowiedzi artystycznej), Guma do żucia /autorefleksja w obszarze relacji świata sztuki do kultury”.

W grudniu 2014 na aukcji organizowanej przez GGM Gdańsk we współpracy z Artinfo.pl transparent "Postmodernism - yes. distortion - no?" i bumerang z napisem "New totalism" autorstwa Marka Rogulskiego zostały wystawione za kwotę 1 mln euro. 
Autor w rozmowie z portalem Trójmiasto.pl zaznaczył: Mając okazję, by ustalić cenę swojej pracy zdecydowałem się zrezygnować z szukania możliwości zarobienia czy spieniężenia swojej sztuki na rzecz fascynującego napięcia między tym, co wirtualne a tym, co rzeczywiste. Gdańska Galeria Miejska uznając cenę miliona euro pozwala mi badać napięcie między moją pracą, treścią filozoficzną którą zawiera (jest to nawiązanie do hasła "Socjalizm - tak, wypaczenia - nie") a abstrakcyjną wartością, która dzięki Galerii została urealniona. - Powstała dzięki temu ciekawa korelacja między wirtualnym a praktycznym kapitałem, bo zaproponowana cena stała się elementem rzeczywistym. Sprzedaż pracy za tę cenę nie jest przecież wykluczona. Zastrzegam, że nie chodzi mi tutaj o naiwną manifestację wobec samego rynku sztuki, który należy wspierać.“

/tns/

 

2014 Anti - Ultra, ASP gallery

ANTI / ULTRA. Blind Spot research

Marek Rogulus Rogulski. Wystawa indywidualna w galerii ASP. 29.04.2014

Wystawa Anti / Ultra oparta była na dwóch osiach znaczeniowych. Pierwszą oś wytaczała zawarta w tytule opozycja pojęć Anti i Ultra, które sugerują istnienie jakiegoś domniemanego centrum, lub też „kulturowego środka ciężkości” wokół którego „krańców” te pojęcia mają zastosowanie. W warstwie wizualnej wystawy było to przywołanie akcji z anty-systemowym transparentem z roku 1983 oraz prezentacja nowego, który zawierał napisy: „Postmodernism – yes; Distortion – no ?” Były one parafrazą słynnego postulatu „Socjalizm – tak, wypaczenia – nie” z roku 1968, który zafunkcjonował w Polsce w kontekście walki o demokrację ale i w kontekście kontrkulturowej rewolty jaka miała miejsce w owym czasie na Zachodzie Europy. Był to czas gdy na arenę wkraczali tacy postmodernistyczni filozofowie jak np.: Jean Baudrillard.

Paradoksalność hasła “Postmodernism – yes; Distortion – no ?” polega na tym że postmodernizm jako system kulturowy z założenia włącza w siebie każdą antytezę.

Hipotetyczne „centrum” ma w postmodernizmie niejako pozostawać puste, z założenia nie może zaistnieć żadna trwalsza dominanta, wszelkie propozycje mają się równoważyć. Z jednej strony oznacza to umiejętność zachowania intelektualnego dystansu i otwartości na pluralizm postaw z drugiej strony immanentnie przeczy jakiemukolwiek nowatorstwu. Postmodernizm jest niejako „absolutnym bezstylowym stylem”. Komponentami cywilizacyjnymi postmoderny są pojęcia post-historii oraz postindustrializmu. Według tej koncepcji współczesny świat nie wierzy już ani w utopie światopoglądów mitycznych ani w utopię modernizacyjnego jednego ładu myśli technicznej a wszelkie różnice historyczne, społeczne i ekonomiczne niknąć będą wobec rozwoju techniki. Hierarchiczny model „drzewa” zastąpiony został przez elastyczny model „kłącza” – postulowanej przez Jackues’a Derrida „różni”. Świat sztuki współczesnej zasadniczo ucieleśnia tą prawdę. Od czasu gdy działalności Marcela Duchampa, uświadomiła znaczenie kontekstu w interpretacji sztuki, kryteria i pojęcia estetyczne przestały być adekwatne do opisania rzeczywistości sztuki. Wobec rozmycia tych kryteriów wzrosła rola wszelkiego rodzaju instytucji sztuki, rynku sztuki oraz szeroko pojętego Art World-u w konstytuowaniu dyskursu na jej temat.

Centra sztuki nieustannie stają wobec problemu własnej tożsamości – poszukują antypropozycji na „peryferiach”, poszukują własnej antytezy, której włączanie w swój obszar czynią swoją misją - jest im ona niezbędna aby uzasadniać własną kulturową rację bytu…

Tymczasem Rogulski zwraca uwagę, że pojęcie post-historii straciło aktualność. Ultranowoczesność i postęp technologiczny, które nie były jeszcze kilkadziesiąt lat temu do przewidzenia /m.in. nanotechnologia, genetyka, kogniwistyka/ faworyzują pewne składowe ponowoczesnej rzeczywistości i realnie zaburzają głoszoną przez postmodernizm równowagę. Fakt ten niepokoi ale zarazem stanowi ciekawy przyczynek dla rozważań nad potencjalną dynamiką przeobrażeń kulturowych i świadomościowych.

Sfera Techne powinna być równoważona rozwojem w Psyche. Czy zatem koncepcja podmiotu – a zatem i sztuki - będzie ewoluowała? Człowieczeństwo - tak jak je rozumiemy dzisiaj - być może zatem stanowi formę przejściową w łańcuchu życia. Czy uzyskamy kiedyś – być może w perspektywie tysięcy lat - powszechny dostęp do stanów świadomości, w którym „ognisko tożsamości” z indywiduum przesunie się ku identyfikacji z całością „ludzkiej fali życia” czy też z „Duchem życia”? Jakie wówczas będą społeczne i kulturowe komponenty takiego Ultra-podmiotu?

Drugą oś wystawy stanowiły dokumentacje z trzech zrealizowanych przez Rogulskiego performances, ujęte w podtytule: Blind spot research. Na poziomie neurologicznym luka w postrzeganiu ludzkiego oka zostaje wypełniona na skutek aktywności mózgu. Niejako w podobny sposób tworzymy ‘mapy” naszego świata – „mapy” świadomości. Wychodząc od tego „co znane” rysujemy mapy „nieznanego” – antycypujemy przyszłość.

W ramach projektu Poza Postmodernizm Rogulski proponuje model „bańki świadomości” – rozwijający się równocześnie i wzbogacany na wielu poziomach świadomości - we wszystkich obszarach. Modele „hierarchiczny” i model „kłącza” zostają w model „bańki” włączone – spełniają swoją rolę na właściwych im obszarach komunikacji społecznej, kulturowej, cywilizacyjnej.

Powyższym zagadnieniom poświęcony był wykład Rogulskiego wygłoszony w dniu 29 kwietnia 2014 w galerii ASP w Gdańsku na zaproszenie dr. Łukasza Guzka.

Opracowanie: fundacja TNS.

asp_wyklad_1.JPG

Stay In Touch.

Marek_Rogulski._6._perf_Blind_Spot._3D._

TNS foundation ICS archives

GDAŃSK _ POLAND

All texts and photos on this page are reserved. All rights reserved. TNS foundation

 

Wszelkie materiały na tej stronie objęte prawami autorskimi, zastrzeżone, Fundacja TNS

Fundacja

Tysiąc Najjaśniejszych Słońc - TNS

 

 

Tel:

  • Black Twitter Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black Google+ Icon
contact
bottom of page