top of page

TNS fundacja
Ewolucja strategii artystów związanych z Fundacją

Tysiąc Najjaśniejszych Słońc, TNS.

Engramy - Ślady pamięci. / Projekt Engram i Potęgowanie.
Marek Rogulski / TNS

Fragmenty tekstu zostały przedstawione w ramach spotkania  Detour Institution w Gdańskiej Galerii Miejskiej w dniu 12.X.2015

 

Wstęp.

Projekt Detour institution, realizowany jest w kontekście, między innymi, idei Partnerstwa Wschodniego - programu ustalania wschodniego wymiaru politycznego UE. Sytuacja w Europie i na świecie jest bardzo dynamiczna.

Chciałbym opowiedzieć o działalności Fundacji TNS, którą założyłem w 1992 roku. Jest to organizacja pozarządowa i non-profit, zarazem o najdłuższym czasie działania w dziedzinie sztuk wizualnych w Gdańsku.

Fundacja została założona w 1992 roku, lecz jej korzenie sięgają do początku lat 80.

Trzeba też powiedzieć, że koncepcja "undergroundu" ewoluowała. Czym innym ona była w latach 80 i  w latach 90 a czym innym po przystąpieniu Polski do UE. Dlatego też niuniknione jest naszkicowanie różnorodnych i zmieniających się okoliczności w jakich musiała działać fundacja TNS na przestrzeni lat. Siłą rzeczy opowieść taka ukazuje szerszy pejzaż zdarzeń i otwiera przestrzeń dyskusji w ocenie faktów historycznych.

 

 Engramy lat 80 tych.

Lata 80te to ogólny - geopolityczny jak i krajowy kontekst społeczno-polityczny: W Polsce np: dominowały narracje komunistyczno-marksistowska oraz instytucji kościoła katolickiego i tzw. patriotyczna.
Lata 1982 - 1983 to pierwszy okres zaangażowania w aktywność społeczną.

Ważne było uświadomienie sobie przepaści pomiędzy stanem sztuki współczesnej na Zachodzie /wówczas już - praktycznie od lat 70-tych, ponowoczesnej/ a tym co działo się w Polsce, odciętej od świata tzw. żelazną kurtyną.
To sprawiło, iż w roku 1989 stałem się jednym ze współzałożycieli grupy Pampers Maxi, autoironicznie konstatującej fakt bycia peryferium wobec globalnej sztuki“. 

Trzeci element, istotny w kształtowaniu mej postawy artystycznej to zakorzenienie w lokalnym kontekście - W kontekście moreny polodowcowej wokół Gdańska. Od 1983  jestem tam obecny z działaniami artystycznymi. To nakierowało mą uwagę na prehistorię i zainteresowało problematyką ewolucji gatunku i ewolucją kultury.

Z tego "backgroundu" wynikły cele założonej w roku 1992 fundacji TNS: „integracja progresywnych form i przejawów działalności artystycznej, filozoficznej, naukowej, duchowej i społecznej.“
Było to też fundamentem dla sformułowania w roku 1999 projektu pt: „Poza Postmodernizm“.

Czas transformacji ustrojowej to okres realizowania akcji, działań efemerycznych, tworzenie pracowni niezwiązanych z nurtem oficjalnym ale także to zarazem czas samoorganizacji artystów.

 

Engramy 90 tych - Część 1

Hasło niezależności artystycznej było zawsze bardzo popularne ale w latach 90 tych miało już inny wymiar niż w poprzedniej dekadzie. Oficjalny obieg sztuki żył i żyje nadal własnymi problemami. Nowa rzeczywistość i otwarcie się na kontekst sztuki zachodniej wraz z jej komponentami takimi jak instytucje, centra sztuki i globalny Rynek sztuki istotnie oddziaływała na wyobraźnię artystów a przede wszystkim na urzędników sztuki. Marzeniem większości było włączenie się w obieg modelu funkcjonującego w zachodniej rzeczywistości kapitalistycznej, bez równoczesnego prowadzenia refleksji nad miejscem artystów w tej nowej rzeczywistości.
Oczywiście był to proces niejednoznaczny, w którym splatają się elementy zarówno pozytywne /poszerzanie języka sztuki, promowanie intermedialności, awans kulturowy/ jak i negatywne - monopolizacja sceny instytucjonalnej i artystycznej oraz dostępu do funduszy i platform wymiany ze światem.

Dlatego tak ważne było budowanie przyczółków dla sztuki poszukującej innych wyzwań, niezależnej w myśleniu, której pryncypia określać mogli sami artyści.
W Gdańsku na początku lat 90tych, to budowanie przyczółków niezależności chyba najwcześniej w Polsce przyjęło charakter formalno prawny. W roku 1990 powołaliśmy do życia Stowarzyszenie KIS ?klub Inicjatyw społecznych/ oraz galerię C 14 /Zarząd KIS : Pawliszcze, Rogulski, Figiel, Awsiej, Galiński/
Aktywny był Tot Art, który już w roku 1990 powołał swoją fundację, galeria Wyspa oraz założona przeze mnie w roku 1992 fundacja TNS.

 

Trzy z wymienionych wyżej podmiotów / Galeria C 14, Tot Art i Galeria Wyspa/ formalnie współtworzyły w październiku roku 1992 projekt i Fundację Otwartych Pracowni w dawnej Łaźni Miejskiej.

Warto  w tym miejscu podkreślić, że Stowarzyszenie KIS / C 14/  tworzyli ludzie którzy walczyli realnie z komunistycznym systemem w latach 80-tych. Wnosili oni swoje doświadczenie społeczne wyniesione z czasu walki z „komuną“, że przypomnę choćby Janego Waluszkę - „papieża polskiego anarchizmu“ jak i innych członków Zarządu. Wkład tych osób był istotny w stworzeniu statutów naszych organizacji takich jak fundacje, stowarzyszenie itd.
Współautorami Stowarzyszenia byli między innymi: artyści, młodzi ludzie z ruchu alternatywnego, aktywiści grupy Wolność i Pokój /WIP/, grupa Tot Art, wspólnoty anarchistów, Ruch Społeczeństwa Alternatywnego /RSA/, itd.

 

Galeria C14 był zasadniczo miejscem dla niezależnych pracowni i działań artystycznych i społecznych.

Było to miejsce pełne świadomości pluralizmu. Na przykład, między innymi, grupa ukraińskiej młodzieży, była członkiem Stowarzyszenia..
W Gdańsku to były przyczółki niezależnych pracowni i artystycznej aktywności, uwzględniającej jej społeczny wymiar.

 

W 1992 roku Fundacja TNS rozpoczęła w ramach Galerii C 14 i Stowarzyszenia KIS realizowanie także własnych projektów artystycznych.

 

W październiku 1992 roku Galeria C14 wraz z Fundacją TotArt i Galerią Wyspa, podjęła działania aby utworzyć nową strukturę - Fundację Otwarte Atelier.
Awsiej, Klaman i Rogulski stanowili Zarząd Fundacji Otwarte Atelier.

 

Od momentu powstania Otwartych Pracowni fundacja TNS wspierała organizacyjnie i finansowo realizację wystaw, które miały miejsce w dawnej Łaźni - siedzibie i miejscu działań Otwartego Atelier.

Koniecznym jest zrobienie dygresji w tym miejscu:

 

Po 1989 roku wyłonił się w Polsce nowy establishment kulturalny. W latach 90tych procesy te przyjęły w wielu przypadkach charakter monopolistyczny. Dyrektorzy i kuratorzy instytucji rozpoczęli swoje boje, między innymi o fundusze publiczne i o pozycję w świecie sztuki. Elementem pozytywnym tych przemian była zmiana języka sztuki oficjalnych instytucji zaś negatywnym wejście w rolę politycznych grup nacisku.
Oczywiście, to miało wpływ na oficjalny obraz sztuki w Polsce.

W tym kontekście, w 1994 roku fundacja TNS zrealizowała program telewizyjny w TVP II: "TNS przedstawia" - co odnosiło się do sensu działań artystycznych „undergroundu“ w tym czasie, /lub jego braku/ - na początku lat 90-tych.
Akcja ta była bardzo krytyczna w tych okolicznościach - został podkreślony mechanizm gier z obrazem sztuki przez wpływowy establishment, ale i artystów.
"TNS przedstawia..." to była wielopoziomowa sytuacja, rodzaj gry z ówczesnymi autorytetami polskiego Art worldu.

W 1993 roku fundacja TNS wsparła powstanie i działalność Galerii Auto-da-fe, która została ustanowiona w dawnej Łaźni w Otwartym Atelier. Powstała tam, by wymóc rzeczywisty pluralizm postaw i wielość galerii, które statutowo miały mieć miejsce w strukturze Otwartego Atelier.
W międzyczasie, kurs objęty przez Galerię Wyspa /a później Fundację Wyspa Progress/ stał się sygnałem dla władz i dla świata sztuki, że artyści nie potrafią i nie chcą prowadzić miejsca sztuki w dawnej Łaźni. Wyspa dążyła bowiem do wprowadzenia urzędników sztuki w obręb Otwartego Atelier, ustanowienie z nich liderów, co było równoznaczne ze zmianą profilu i sensu tej inicjatywy.
Niestety postawa ta została poparta przez młodych artystów, którzy na dniach współtworzyli Fundację Wyspa Progress. Artystom tym brakowało doświadczeń i świadomości sytuacji jaką nabyć można było tylko w wyniku własnych wieloletnich starań o niezależne pracownie. W ten sposób projekt Otwartych Pracowni upadł a idea niezależności, współpracy i zaufania artystycznych środowisk alternatywnych w Gdańsku uległa dewaluacji.

Wraz z Joanną Kabalą i Andrzejem Awsiejem, /jako liderzy dawnej galerii C14 i jako członkowie Zarządu Otwartego Atelier/ protestowaliśmy w tym przypadku.
Naszym zdaniem postępy w procesie instytucjonalizacji dawnej Łaźni były unicestwieniem ponad dekady starań o miejsce niezależne bo wywalczone i kierowane przez samych artystów.

Ewolucja strategii artystów związanych z Fundacją Tysiąc Najjaśniejszych Słońc, TNS.

W 1998 roku powstało w Gdańsku Centrum Sztuki Współczesnej w dawnej Łaźni, co samo w sobie było faktem pozytywnym ale odbyło się to kosztem artystów, którzy nie identyfikowali się z postawą Wyspy.
Głosy domagające się prawdy historycznej i miejsca dla niej w przestrzeni publicznej były z niej eliminowane. Co więcej, wszystkie rezultaty wysiłków pierwotnie przynależne i przeznaczone dla wspólnoty kilku grup artystycznych przypadły tylko jednemu z podmiotów - Wyspie.

Filozofia „wolnej amerykanki“ kapitałowej miała wpływ na postawy wielu artystów. Rywalizacyjne podejście, marketing i PR artystyczny stały się najważniejsze i wyparły działania wspólnotowe. Gesty artystyczne zaczęły być produkowane i postrzegane jako element teatru politycznego. Pojęcie niezależności jest obecnie nadużywane.

Trzeba podkreślić, że w późnych latach 90tych nie było jeszcze Internetu, a więc nie było jakiejkolwiek możliwości swobodnego komunikowania prawdy o faktach historycznych, jak i o wydarzeniach artystycznych.

Zostało to wykorzystane przez Anetę Szyłak, pierwszego dyrektora CSW Łaźnia w roku 1998. Tylko fundacja Wyspa Progress była beneficjentem tej sytuacji. Jej subiektywne stanowisko zostało wsparte na dekady przez duże fundusze publiczne /m.in. festiwal Alternativa/. Obecnie Aneta Szyłak została desygnowana do tworzenia Muzeum Sztuki Współczesnej w Gdańsku co może oznaczać utrwalenie sytuacji, w której oficjalna narracja pomija ważne fakty dotyczące sztuki gdańskiej a uprzywilejowuje te wybrane.

 

Engramy z lat 90tych i później - Galeria Spichlerz 7 / Spiż 7

Gdy dalsze działanie w przestrzeni Łaźni stało się niemożliwe Fundacja TNS powołała w roku 1995 galerię Spichrz 7/ Spiż 7 na wyspie Spichrzów.
W roku 1996 nastąpiło przeniesienie Spichrza 7 - jako pierwszej niekomercyjnej galerii w Polsce - w przestrzeń Internetu /we współpracy z Yachem Paszkiewiczem na targach Com Net w Warszawie/. /.../ Na przestrzeni 20 lat działań w Galerii Spiż 7 zrealizowano około 100 wystaw zbiorowych o charakterze problemowym. Oficjalne dofinansowanie na rzecz galerii, fundacja TNS uzyskała dopiero w latach 2011-2013 /5 wystaw/ przy okazji starań Gdańska o miano europejskiej stolicy kultury.

 

Obecnie, tak jak i przez minione dekady działalność galerii zasadza się zatem głównie o kapitał intelektualny - a nie finansowy. Działalność prowadzona jest w trudnej sytuacji. Środki publiczne zaangażowane w festiwal Alternativa wspierają narrację jedynie fundacji Wyspa Progress i Anety Szyłak. Ich stanowisko nie dopuszcza w przestrzeń publiczną faktów związanych z historią i działalnością fundacji TNS i Spiża 7.

W projektach organizowanych przez Fundację TNS wzięło udział około 200  artystów i muzyków wykonujących działalność w zakresie sztuki współczesnej.
W galerii realizowane były pokazy, działania i wystawy, w których uczestniczyli, na przykład:
Andrzej Awsiej, Anna Baumgart, Józef Robakowski, Zbigniew Libera, Zuzanna Janin, Arti Grabowski, Tomasz Bielak, Azorro, Witosłw Czerwonka, Gim Gwang Heol, Antoni Karwowski, Krzysztof Gruse, Woytek Bruszewski, Leszek Brogowski, Kamil Kuskowski, Robert Kuśirowski, Kobas Laksa Bartek Otocki, Kuba Bielawski, Radosłw Dunaszewski, MichałGórczyńki, Piotr Wyrzykowski, Marcio Carvalhio, Gim Gwang Cheol, BBB Johannes Deimling, Park Kyeong Hwa, Alastair MacLennan, Honorata Martin, Marcin Mierzicki, Bartosz Nowak, Borys Nieslony, OBPW, Ben Patterson, Marek Rogulski, Marcel Sparmann, Hilla Steinert, Melati Suryodarmo, Carmen Feliu, OBPW, Wilhelm Sasnal, Natalia LL, Marek NIEMIRSKI, Mikołj Jurkowski, Grupa Low Res, Adam Rzepecki, Andrzej Partum, Justyna Koeke, Dorota Nieznalska, ŁdźKaliska, Jacek Niegoda, Hubert Czerepok, Anka Lesiak, CUKT, Gina Czarnecki, Sylwia Galon, Henry Gwiazda, Marc Lee, Grzegorz Sztwiertnia, Paweł Anaszkiewicz, Jerzy Mazzoll, Zdzisłw Piernik, Iwona Ostoja Ostaszewska, Antoni Przechrzta, Zibi Bieńowski, Oskar Dawicki, Krzysztof Polkowski, Marek Rogulski, Robert Rumas, Ewa Bloom Kwiatkowska, Marek Targońki, Maria Apoleika i Marcel Zammenhoff, Tomasz Kopcewicz, Jacek Kornacki, Leszek Krutulski, Julia Kurek, Alicja Żbrowska i Jacek Lichoń, Norbert Walczak, Julita Wójcik, CUKT, Anna i Adam Witkowscy, Wojtek Mazolewski Oleg Dziewanowski, Wojciech Zamiara, Marek Zygmunt, Robert Sochacki, Roman Bromboszcz, Mateusz Pęk i wielu innych.
/.../

Jako dygresję w rozmowie - w kontekście Partnerstwa Wschodniego -  chciałbym przedstawić projekt badawczy pt. EUA /zaczęty w roku  2012/

 

Jest on zatytułowany EUA /Eurazja/ - w pewnym sensie, uprzedził on obecny problem geopolityczny. Chodzi tu między innymi o kwestię tożsamości Europejskiej, traktuje on o migracji ludzi na całym kontynencie - od czasów prehistorycznych. I dotyka tym samym problemu współczesnych konfliktów związanych z walką o rynki pracy, przestrzeń życiową, źródła energii i wzajemne zależności.
Elementami realizacji był tekst wywieszony w galerii Spiż 7, oraz przyczepa samochodowa  stojąca w wejściu na plac wewnątrz galerii. Brama galerii zostało oznakowana znakiem EUA - Eurazja. Wchodzący musieli przekroczyć ten swoisty Checkpoint.

Od 2014 roku ten problem stał się dosłownie i niepokojąco aktualny w kontekście społeczno-politycznym: został aktualizowany w związku z przebiegiem wydarzeń na Ukrainie i obecnego kryzysu spowodowanego wojną w Syrii i masowego uchodźstwa.

 

POZA POSTMODERNIZM PROJEKT / od 1999 roku

<<< Jaki może być nowy szerszy światopogląd? >>>

Moim zdaniem, w obecnej rzeczywistości potencjałem niezależności jest zdolność dokonania przewartościowań intelektualnych i artystycznych koncepcji, które są obecne w głównym nurcie. Dominuje w nim konflikt politycznej lewicy i prawicy, co w istocie jest głównie sporem o fundusze publiczne oraz o kontrolę nad sferą kultury -  nie chodzi w nim na pewno o tworzenie programów artystycznych.

Według mnie trzeba starać się być krok, dwa kroki do przodu w swoich własnych koncepcjach i działaniach. Przewartościowanie pojęć jest jedynym sposobem, aby nie być tylko klaunem i błaznem w „kulturze spektaklu".
Fundacja TNS i Galeria Spiż7 wygenerowały koncepcje, które nie mają odpowiedników gdzie indziej - /choćby Poza Postmodernizm projekt / Jest też koncepcja nowego totalizmu, abstrakcyjnego kontekstualizmu itd../ Ważne jest aby proponować coś oryginalnego - przetwarzającego lokalny kontekst w wypowiedź generującą nowy punkt widzenia  - a nie tylko przenosić rozwiązania już sprawdzone.

 

 

Engramy - lata drugiej dekady XXI wieku

Najważniejsze aktualnie projekty artystyczne organizowane przez fundację TNS:

Poza Postmodernizm / od 1999 roku
oraz:
Producenci kontekstów w obliczu przemian / od 2012
Virtual / od 2012
Engram i Potęgowanie / od 2015 roku

Instytut Cybernetyki Sztuki / 2015 / to najnowsza inicjatywa TNS - jest to część projektu Engram i Potęgowanie. Zajmuje się problemem programowania ludzkiego myślenia w sprawie "czym jest sztuka samą w sobie" - w znaczeniu wielopoziomowym / nie tylko z punktu widzenia intelektualnego / Podejmuje problem kontroli w sferze "języka sztuki.".

Podczas swojej działalności TNS Fundacja współpracowała m.in. z: Kunsthalle Pluton w Berlinie, OFFicyna ZE Szczecina, Terminal O8 z Gorzowa Wielkopolskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Gdańsk, Gdańska Galeria Miejska, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Galeria Bielska w Bielsku Białej, CSW Łaźnia w Gdańsku, PGS Sopot, WRO Centrum we Wrocławiu, Galeria Wozownia w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, AICA, i wielu innych.

Marek Rogulski. TNS fundacja. Gdańsk. Wszelkie prawa zastrzeżone.  all rights reserved. 2015

bottom of page